Sdílet na

G+

Hodnocení

Výstup na památný Říp

Výstup na památný Říp

Komunitní akce KČT Queer & Charlie o.s. spojená s obědem pod Řípem a výstupem na samotnou památnou horu.

Příjedeme vlakem do Horních Beřkovic odkud se vydáme po žluté, následně pak páteřní červené turistické značce do Ctiněvsi. Vzhledem k brzkému startu možnost oběda pod Řípem. Vydáme se na Říp a po ČTZ dojdeme až do Roudnice nad Labem, odkud se vlakem vrátíme zpátky do Prahy.

Mapa: http://www.mapy.cz/s/7LJj

Zajímavosti na trase

Horní Beřkovice - Monumentální zámek se skládá z dvoupatrové budovy s čestným dvorem a parkem v anglickém stylu., Objekt je nepřístupný a slouží jako psychiatrická léčebna. (zdroj)

Říp - Hora Říp (456 m.n.m.) je zmiňována již roku 1125 kronikářem Kosmasem. Není však známo zda přesně o tuto horu se náhodou nejedná již ve zmínce z 2. století n.l., kdy je hora (germánsky Rip) uváděna Ptolemaiem v mapě. Archeologické nálezy však potvrdili přítomnost lidstva na Řípu již v době bronzové a tedy je pravděpodobně horu Říp znali i Keltové, Germáni a další národy. Rotunda s původním patrimoniem sv. Vojtěcha byla roku 1125 obnovována. Tehdy se o to zasloužil kníže Soběslav, který právě zvítězil v bitvě s německým králem Lotharem III. Saským. (viz. Lotharův vrch na Děčínsku). Roku 1873 byla rotunda poněkud necitlivě přestavěna. V 18. a 19. století se zde konaly tábory lidu a pochází odtud i jeden ze základních kamenů Národního divadla v Praze. Rotunda je přístupná za vstupné 30,- Kč a máte to i s výkladem. Na Řípu se též nachází chráněná přírodní památka se zaměřením na rostliny a některé druhy hmyzu žijících na čedičovém kopci. Pozor na kompas - vychyluje se střelka. Vrch je opředen mnoha pověstmi z nichž nejznámější je pověst o příchodu Čechů do Polabí a České kotliny. Rozhledová místa se nazývají podle výhledů jednotlivými směry a tak zde nalezneme Roudnickou vyhlídku, Mělnickou Vyhlídku a Pražskou vyhlídku. Přístup na vrchol hory je umožněn po červené TZN z Ctiněvsi do Krabčic, nebo po žluté TZN od Straškova - Vodochod. (zdroj)

Rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha - Obnovená rotunda roku 1126 knížetem Soběslavem I. na paměť jeho vítězství nad římským králem Lotharem v bitvě u Chlumce. Rotunda dovršuje a uzavírá vývoj tohoto typu staveb v Čechách. (zdroj)

Roudnice nad Labem - hrad, zámek, klášter

Trasa 15 km

Společný odjezd vlakem Os 6908 z Masarykova nádraží v 9:40, sraz pro nákup společné jízdenky v 9:20 pod tabulí odjezdů v nádražní hale u kolejí (nikoliv pod tabulí odjezdů u pokladen).

Pojedeme vlakem do stanice Vraňany, kde přestoupíme na lokálku Os 12300 do stanice Horní Beřkovice jízdenky se prodávají ve vlaku.

Start 9:20
Masarykovo nádraží

Cíl 18:00
Roudnice nad Labem