Sdílet na

G+

Hodnocení

4.4
Ze Sázavy na Český Šternberk

Ze Sázavy na Český Šternberk

Celodenní komunitní akce do malebné krajiny Posázaví. Uvidíme prakticky vše, co vidět lze - klášter, hrad, zříceniny, kaple, kostely, vyhlídky, řeku, vlak...

Společný sraz pro odjezd autobusem bude již v 8:35 na nástupní zastávce autobusu 382 na metru C Háje - výstup k soše kosmonautů na autobusové nádraží - směr mimopražské autobusy. Pojedeme linkou 382 v 8:45 do Sázavy.

Po cestě nebude moc nákupních možností, proto zásoby mějte s sebou. Naobědváme se ve vyzkoušené restauraci U Jindřicha v Ratajích nad Sázavou.

Do Prahy pojedeme vlakem s přestupem v Čerčanech, nebo kombinací vlak do Sázavy a odtud autobusem 382.

Počítejte s jídzným: autobus tam 32 Kč, vlak zpět 50 Kč. Kalkulováno pro deset osob s předplaceným Pražským pásmem.

Trasa 23 km

Přijedeme společně do Sázavy, podejdeme trať ke sklárnám a zamíříme na náměstí. Pokud bude potřeba, uděláme si zde malou přestávku na dokoupení zásob. Vyrazíme k lávce přes Sázavu ke klášteru a ten si omrkneme. Zde nám začíná červená turistická značka, kterou budeme sledovat celý den. Vydáme se tedy k Sázavě, přejdeme železný most, pokračujeme ve směru Budín a vystoupáme do Mrchojed, kde si poprvé vychutnáme místní panoramata. Sestoupíme do obce Talmberk, které dominuje zřícenina. Místní si zbytky zdí připojili ke svým pozemkům, čili v obci toho moc neuvidíme, vystoupáme proto na jednu, ne příliš známou, vyhlídku. Pokračovat budeme přes kopec do Ledečka a pak do Ratají nad Sázavou. Zde ještě nevkročíme ani na asfalt a uhneme po zelené na Ratajský výhled. Obcí se vrátíme do centra Ratají, pokocháme se zámkem a sestoupíme okolo zříceniny Pirkštejn k železničnímu rozcestí na dvě trati. Přes Mrchojedy pak konečně přijdeme do Českého Šternberka. Zde podle času odjezdu vlaků i můžeme vylézt na věž hladomorny či hrad.

Plánovaná trasa - mapa: www.mapy.cz/s/at70

Reálná trasa - GPX záznam: connect.garmin.com/activity/531177188

Start 8:35
Sázava

Cíl 17:30
Český Šternberk