Místa srazů, doprava na výlety a jízdné

Kde se potkáváme?

V popisku každého výletu najdeš vždy místo a čas srazu. Čas je vždy vázaný na spoj, který potřebujeme stihnout.

Jedeme vlakem

Pro odjezd vlakem máme určený společný sraz x minut před odjezdem vlaku. Jak nás potkáš? Koukni na popis míst na jednotlivých nádražích a hledej skupinku turisticky oblečených lidiček. Společně vyrážíme s předstihem, abychom vyřešili dotazy k jízdnému, případně koupili společnou jízdenku. Když kupujeme společné jízdnenky, finanční vyrovnání provádíme ideálně převodem, v nejhorším případě i v přesné hotovosti. Dále se scházíme v předstihu také proto, abychom si zajistili hezká místa k sezení a měli prostor před výletem pokecat a případně se seznámit s novými tvářemi. Dochvilnost je tedy základ, protože vlak nečeká. Ale nesmutni! Pokud dobíháš na poslední chvíli, nevadí, že možná nestihneš společný odchod k vlaku. Pokračuj na nástupiště a když stihneš vlak, najdeš nás v něm. Jen si nezapomeň pořídit (případně i označit) tu správnou jízdenku!

Hlavní nádraží

Najdeš nás dole u ČD centra. Pokud vystoupíš z metra z jakékoliv strany, nejezdi do horních prostor nádraží ale hledej velkou digitální tabuli s odjezdy vlaků. Pokud ještě tápeš, hledej vchod do Tigera. Pod tabulí s odjezdy klesej mírně dolů a před sebou uvidíš ČD centrum. Před vchodem do ČD centra je nosný sloup a tam se potkáváme.

Místo srazu na Pražském hlavním nádraží

Masarykovo nádraží

Na "Masaryčce" se setkáváme přímo u vlaků v odjezdové hale pod digitální tabulí s odjezdy.

Masarykovo nádraží - odjezdová hala

Jedeme autobusem

Jízda autobusem je jednodušší než vlakem - neřešíme skupinové jízdenky, jízdenku stačí koupit až na poslední chvíli u řidiče a víme autobusové stanoviště i rok dopředu. U každého takového výletu najdeš odkaz na aktuální mapu daného přestupního uzlu a stanoviště, ze kterého nám to jede. Můžeš se tedy dopředu připravit i když přijedeš na poslední chvíli.

Jízdenky a jízdné

Naprostá většina našich výletů je v blízkém okolí Prahy, a proto se většinou obejdeme s tarifem Pražské integrované dopravy. S kalkulací ceny jízdného počítáme s tím, že máš zakoupena pásma pro Prahu - ať  už dlouhodobým kupónem (Lítačka) nebo prostě tak, že jsi nějak na nádraží přijel*a. Jízdné ve výchozím stavu uvažujeme pro dospělou osobu beze slevy.

Na IDOSu, pokud hledáme v rámci PIDu, vidíme u každé zastávky její tarifní pásmo. Pásma P, 0 a B jsou v rámci Prahy a ty už máme zaplacené. A velmi zjednodušeně řečeno, od 2. pásma je to 10 Kč za každé pásmo. Tarif je komplexní a krom počtu pásem je limitující i doba jízdy. Může se tedy stát, že časová platnost jízdenky bude překročena, a proto budeme potřebovat o pásmo víc. Jak tedy zjistím, kolik platím? Jednoduše – v popisu každého výletu. A jak si to ověřím? Existuje tabulka, kde můžeme spočítat jízdu podle toho, z jakého a do jakého pásma jedu, pokud máme zakoupenou Prahu a když ne. Lze to ještě jednodušeji? Ano – v aplikaci PID Lítačka!

Aplikace PID Lítačka

Mobilní aplikace nejen k nákupu jízdného. Jak ji použít efektivně? Přihlas se pod stejným účtem, pod kterým si kupuješ dlouhodobé jízdné – tzn. po přihlášení uvidíš své kupóny. Poté vyhledej spojení odkud kam a uvidíš cenu spolu s informací o tom, jakou část jízdy pokrývá tvůj předplacený kupón a kolik a za co doplácíš. Máš kupón a stejně vidíš plnou cenu i s pásmy v Praze? Otevři si aplikaci a běž skrze "Více ..." -> "Jízdenky a kupóny" a v sekci "Doporučování jízdenek" klikni na "Doporučování" a vyber "Podle platných kupónů". Toto nastavení stačí v telefonu provést pouze jednou, aplikace si jej bude do budoucna pamatovat. Mysli na to, pokud si pořídíš nový telefon, abys nastavení zkontroloval*a.

Papírová jízdenka

Aplikace se ti nelíbí a chceš papírovou jízdenku? Můžeš si ji koupit v kterémkoliv automatu – najdeš je ve stanicích metra a minimálně na hlavním a Masarykově nádraží. Dále po spoustě míst v Praze i v regionu, koukni na jejich seznam, kde najdeš nejen jejich umístění, ale i platební metody pro každý z nich. Jízdenky z těchto automatů si nezapomeň označit! Jízdenky pro jednotlivou jízdu ti prodá bez přiríážky i řidič regionálního autobusu. Tam podle standardů PID můžeš platit platební kartou a hotově v rozumném objemu hotovosti (s pětitisícovkou na dvacetikorunovou jízdenku neuspěješ, stejně jako s padesáti jednokorunovými mincemi). Dále ti jízdení doklady PID ti prodá i pokladna ČD – nezapomeň však specifikovat, že chceš PID a na kolik pásem, jinak ti vystaví jízdenku na tarif ČD (viz níže). Jízdenka z pokladny je na konkrétní čas a nemusíš jí tedy označovat.

Tarify vlakových dopravců vs PID

Zjednodušeně: pokud nemáš žádnou slevu u vlakového dopravce a cestuješ pouze jednu stanici (např.: Kolovraty – Říčany, Klánovice – Úvaly) kup si jízdenku ČD. Na všechny ostatní cesty jeď na PID.

Teď trochu komplexněji: v rámci regionu ti platí PID na osobní a spěšné vlaky, stejně jako na rychlíky, Na všechny vyšší kategorie potřebuješ jízdenku daného dopravce, nebo OneTicket. V okolí Prahy nás bude nejčastěji zajímat rozdíl mezi tarifem PID a tarifem ČD. I pokud máš slevu IN 25, ve většině případů se ti vyplatí zakoupit si jízdenku na PID. Rozdíl v cenách si v případě vlastních slev ověř v aplikaci Můj Vlak a porovnej s tarifem PID. Skupinvá sleva se o určitého počtu osob vyplatí i v případě, že máš IN 25 a koliktá je na určité úseky levnější než PID. Pokud máš IN 50, kup si jízdenku samostatně, ušetříš víc. Pokud plánujeme nákup společné jízdenky kvůli místence, posečkej s nákupem na nádraží.

Kdy se ti naopak vyplatí použít tarif ČD? Chceš místenku. Místenku ti dají ČD zdarma při nákupu jízdenky online. Úspora 30 Kč. Chceš první třídu a máš alespoň IN 25. Pokud máš slevovou aplikaci a jedeš na tarif PID, průvodčí ti prodá doplatek pouze za plnou cenu.

Můžeme kombinovat tarify? Ano! Do poslední zastávky s názvem, který začíná "Praha - " platí náš kupón, a tuto část cesty tak máme zaplacenou. Pak můžeme navázat, jak se nám líbí. Pokud navazujeme kupón + PID, počítáme akorát vnější pásma (+ čas). Pokud navazujeme tarif vlakového dopravce na PID, musíme brát v potaz zastávku, kde vlak podle jízdního řádu zastavuje. Například Praha - Beroun. Pokud pojedeme osobním vlakem, stačí nám si zakoupit tarif ČD v úseku Praha-Radotín - Beroun. Pokud ale pojedeme rychlíkem, musíme si jízdenku zakoupit v úseku Praha-Smíchov - Beroun. (V době výluky Praha hl.n. - Beroun).

Hidden Gem – všepásmová jízdenka za 140 Kč

Pokud budeme během dne cestovat například tam do 9. pásma a zpět z 11., běžná cena jízdenky by byla 90+110 = 180 Kč. Ty si ale můžeš ve všech prodejních místech výše, zakoupit jízdenku za 140 Kč a ta ti bude platit 24 hodin od označení na všechna vnější pásma.

Nemáš předplacené dlouhodobé jízdné v Praze

Podívej se, jestli náhodou nepojedeš hromadnou dopravou na místo srazu a spočítej si, jestli nebude lepší zakoupit si jízdenku rovnou na celý úsek. Pokud začínáš na nádraží v Praze, musíš si přikoupit i pražská pásma. U meziměstských autobusů je to jednoduché, přičteš si pouze jedno pásmo za „B“ a případně i jedno za „0“. Pozor ale v případě vlaků! Hlavní a Masarykovo nádraží jsou v pásmu „P“, které se počítá hned za 4 pásma. To máš hned 40 Kč navíc. Už si tady zkontroluj, jestli se ti nevyplatí vlakový tarif.

Státní slevy

Státní slevy pro studenty, seniory a ZTP nám platí v příměstské dopravě. V Praze však platí jiná pravidla: studenti mají slevu pouze na kupón, děti do 15 let a senioři 60–65 let jezdí za půlku, musí však prokázat svůj věk. Od 65+ jezdí senioři v Praze zdarma. Pozor ale u vlaků. Tato sleva v případě vlakové dopravy platí pouze, pokud má cestující doklad "Dítě 6-15" nebo "senior 65+" v papírové, či v elektronické podobě. Jinak platí 50 % z plné ceny. Věkové hranice jsou dané dnem narozenin. 15. 1. mi bude 15 let - platím plnou cenu, ale ještě 14. 1. jezdím za půlku.